Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz wyburzać ścianę w bloku?
Dom i ogródWyburzenie ściany w bloku to niejednokrotnie jedyny sposób na zyskanie nowoczesnej i przestronnej przestrzeni. Jednak zanim chwycimy za młot, warto się dobrze przygotować. Tego typu prace mogą wiązać się z licznymi formalnościami, ryzykiem naruszenia konstrukcji budynku, a także koniecznością zorganizowania takich kwestii jak wywóz odpadów.
Brak wiedzy lub pośpiech może skończyć się nie tylko stratami finansowymi, ale też problemami z administracją budynku. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz rozbiórkę ściany.
Którą ścianę można wyburzyć bez pozwolenia?
Spis treści
ToggleNajczęściej wyburza się ściany działowe, które nie pełnią funkcji nośnej. Dzięki temu można połączyć np. kuchnię z salonem lub poszerzyć sypialnię. W przypadku ścian działowych nie potrzeba ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Wystarczy jedynie upewnić się, że dana przegroda rzeczywiście nie przenosi obciążeń. Można skonsultować się z konstruktorem lub architektem, który potwierdzi, jaki jest charakter ściany. Cennym źródłem informacji są też plany mieszkania dostępne w administracji lub u spółdzielni mieszkaniowej.
Formalności przy wyburzeniu ściany nośnej
Jeśli ściana, którą chcesz wyburzyć, jest nośna, sprawa staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku potrzebne będzie pozwolenie na budowę, projekt przebudowy oraz opinia konstruktora. Konieczne może być również uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. Ściany nośne odpowiadają za stabilność całego budynku, dlatego ich wyburzenie wymaga zastosowania elementów wzmacniających. Najczęściej są to podciągi stalowe lub żelbetowe. Ich montaż musi być przeprowadzony zgodnie z projektem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia stropów.
Planujesz remont? Zgłoś się do nas! Odpady.Fun – wywóz odpadów Gdańsk!
Jak przygotować mieszkanie do wyburzania ściany?
Zanim rozpoczniesz prace, zabezpiecz mieszkanie. Rozbiórce zawsze towarzyszy pył, hałas i ryzyko uszkodzenia wyposażenia. Warto zabezpieczyć podłogi grubą folią budowlaną i tekturą, okleić drzwi folią oraz wynieść meble i sprzęt elektroniczny z pomieszczenia, w którym prowadzony będzie remont. Ważne jest również odłączenie instalacji elektrycznej w miejscu, gdzie biegnie ściana. Warto też z góry zaplanować, jak będzie przebiegać wywóz odpadów. Gruz i resztki tynku nie mogą trafić do zwykłych pojemników na śmieci. Dlatego warto wcześniej zamówić kontener, który zostanie podstawiony w dniu rozpoczęcia prac.
Podczas rozbiórki ściany niezbędne są środki ochrony osobistej, czyli maski przeciwpyłowe, okulary ochronne, rękawice i obuwie robocze. W przypadku ścian murowanych prace rozpoczyna się od góry i kieruje się ku dołowi, warstwa po warstwie. Najczęściej wykorzystuje się młoty wyburzeniowe, młotowiertarki lub łomy. Jeśli wyburzana ściana znajduje się pod stropem, zaleca się zastosowanie stempli budowlanych, które zabezpieczą konstrukcję w czasie prac. Po zakończeniu wyburzania pozostaje jeszcze jedno ważne zadanie – wywóz odpadów, którego nie należy odkładać na później. Gruz w mieszkaniu to nie tylko problem estetyczny, ale też logistyczny i prawny, a jego składowanie w nieodpowiednim miejscu może skutkować karą.
Artykuł sponsorowany

Amaros (amaros.com.pl) to nowoczesny portal informacyjny działający pod hasłem „kochamy dobre treści”. Dostarczamy ekspercką wiedzę i praktyczne porady z dziesięciu kluczowych obszarów życia – od biznesu przez lifestyle po technologię. Wyróżnia nas rzetelne podejście do tworzonych treści i bliski kontakt z czytelnikami. Naszą misją jest inspirowanie do rozwoju i dostarczanie wartościowych informacji, które pomagają podejmować lepsze decyzje w codziennym życiu.